Skip to main content

Samochód dostawczy – nowy czy używany?

3 lutego, 2022

Zakup auta dostawczego to spore wyzwanie dlatego warto dokładnie przemyśleć kwestię tego czy ma to być samochód dostawczy nowy, czy raczej postawić na coś z drugiej ręki. Poniżej znajdziesz krótkie porównanie wad i zalet obu tych rozwiązań, co być może ułatwi Ci podjęcie ostatecznej decyzji.

Samochód dostawczy nowy – zalety

Jakość

Decydując się na zakup nowego samochodu dostawczego, zyskujemy gwarancję, że auto będzie sprawne i bezawaryjne przez wiele lat i na pewno dobrze nam posłuży. To niezwykle ważne w przypadku aut dostawczych, ponieważ sprawne auto to towar dostarczony na czas do naszych klientów. Samochód, który psuje się w trasie, może przysporzyć nam niemałych kłopotów finansowych, nie wspominając już o zagrożeniu spowodowaniem wypadku.

Prestiż

Zakup nowego auta zdecydowanie ponosi także prestiż firmy na rynku i zdecydowanie poprawia jakość naszej własnej pracy oraz osób, które zatrudniamy. Sprawia też, że firma zyskuje zaufanie wśród klientów, których towary docierają w bezpieczny sposób i zawsze na czas.

Gwarancja

Gwarancja to kolejna zaleta kupna nowego auta dostawczego. Oczywiście lepiej wcale nie musieć korzystać z gwarancji jednak w razie jakichkolwiek problemów z nowym samochodem zostajemy niejako „zwolnieni” z kosztów ewentualnych napraw i serwisu w ramach gwarancji, czego niestety nie możemy spodziewać się w przypadku zakupu auta używanego.

Samochód dostawczy nowy – wady

Cena

To właściwie jedyna wada zakupu nowego samochodu dostawczego, ponieważ ceny niektórych aut są dość wysokie i zwyczajnie nie każdego na to stać. Warto przemyśleć opcję wzięcia auta w leasing jeśli zależy nam na zakupie nowego samochodu dostawczego.

Samochód dostawczy używany – zalety

Cena

Cena wyjściowa zakupu samochodu używanego jest na pewno korzystniejsza niż w przypadku nowych aut dostawczych.

Duża liczba ofert

Jest to z jednej strony zaleta, ponieważ mamy w czym wybierać, jednak z drugiej również wada – większość ofert nie jest warta uwagi i może być naprawdę ciężko znaleźć wartościowy samochód. Przy wyborze używanego auta dostawczego należy zachować wyjątkową czujność, bo sprzedawcy niekiedy mijają się z prawdą lub zdarza im się zatajać, lub naginać pewne fakty dotyczące wystawianych na sprzedaż aut. Warto umawiać się na oglądanie używanych samochodów dostawczych wraz z doświadczonym mechanikiem, który będzie miał szansę na wyłapanie ewentualnych mankamentów. Możemy też skorzystać z usług dealerów samochodowych, dzięki czemu zyskamy gwarancję na auto.

Samochód dostawczy używany – wady

Niepewny stan auta

Kupując auto z drugiej, ręki musimy liczyć się z tym, że jego stan techniczny jest niepewny. Nawet dobrze prezentujące się auta mogą przysporzyć nam nie lada zmartwień po krótkim czasie użytkowania, dlatego przed zakupem używanego auta skorzystajmy z każdej możliwości jego dokładnego sprawdzenia.

Ryzyko częstych napraw

Auta dostawcze są mocno eksploatowane dlatego to normalne, że kupując używany samochód dostawczy, narażamy się na ryzyko konieczności dokonywania częstych napraw.

Problemy z pracownikami i klientami

Awaryjne auto może przysporzyć nam sporych problemów z niezadowolonymi klientami, których towary nie dotarły na czas, ale także z pracownikami, którzy cały dzień spędzają w niekomfortowych warunkach, a niekiedy nie mogą wykonać pracy w związku z usterką samochodu.

Z pewnością da się dokonać zakupu dobrego, używanego auta dostawczego jednak wymaga to od nas dużej dawki ostrożności, a także determinacji. Takich wyborów zdecydowanie nie należy dokonywać pochopnie. Samochód dostawczy nowy daje nam natomiast gwarancję, że nie musimy obawiać się o jego stan techniczny, jednak zakup takiego auta wymaga większego początkowego wkładu gotówki. W ostatecznym rozrachunku wybór auta dostawczego nowego lub używanego zależy wyłącznie od naszych indywidualnych wymagań, oczekiwań i możliwości, dlatego decydując się na zakup jakiegokolwiek samochodu, weźmy pod uwagę czynniki takie jak budżet, częstotliwość, z jaką zamierzamy samochód eksploatować, środki, które jesteśmy w stanie przeznaczyć na jego utrzymanie, serwisy, naprawy itd.

Samochód dostawczy nowy to także lepszy wizerunek firmy w oczach klientów, którzy zwracają uwagę na wszelkie detale dotyczące usługobiorcy, na którego się decydują.