Skip to main content

Rampa do samochodu dostawczego – jak wybrać idealną rampę?

26 października, 2022

Nasz poprzednie wpisy dotyczyły tematu porządku i tego, jak utrzymać porządek w samochodzie dostawczym oraz tego, czy warto zainwestować w zabudowę warsztatową. Dzisiaj skupimy się na jednym z elementów idealnej zabudowy, jaką jest rampa do samochodu dostawczego. Rozważasz przekształcenie swojego samochodu dostawczego w mobilny warsztat? Jeśli tak, to warto pomyśleć o zainstalowaniu rampy, aby ułatwić sobie życie. Instalacja rampy do samochodu dostawczego jest naprawdę przydatnym dodatkiem dla fachowców, którzy muszą przewozić ciężki sprzęt do i z samochodu dostawczego.

Powtarzalne podnoszenie ciężarów jest jedną z głównych przyczyn bólu pleców w Polsce. A jeśli uszkodzisz lub nadwyrężysz mięśnie pleców, może to spowodować długotrwałe skutki. To natomiast może oznaczać utratę środków do życia.

Instalacje ramp samochodowych podlegają również ścisłym przepisom bezpieczeństwa. Nieprzestrzeganie wytycznych może spowodować uraz, co sprawi, że będziesz odpowiedzialny za szkody. Zatem, co powinieneś wziąć pod uwagę, instalując rampę na tył swojego samochodu dostawczego? W tym wpisie na blogu znajdziesz kilka wskazówek na temat tego, czym powinna charakteryzować się profesjonalna rampa do samochodu dostawczego.

Rampa do samochodu dostawczego – najważniejsze kwestie

Podobnie jak w przypadku każdego innego ulepszenia samochodu dostawczego, pierwszą kwestią jest jego rozmiar. Różne rodzaje ramp najlepiej nadają się do konkretnych modeli samochodów. Warto szukać rozwiązań dedykowanych do Twojego modelu, bowiem taka rampa będzie posiadała idealne wymiary i z łatwością ją zainstalujesz.

Długość, wysokość i szerokość rampy

Wymiary rampy są niezwykle ważne. Z punktu widzenia bezpieczeństwa, używanie rampy o niewłaściwej wysokości, długości lub szerokości może być niebezpieczne. Szczególnie jeśli nie jest ona dostosowana do sprzętu, który ładujesz i rozładowujesz najczęściej.

Aby rampa do samochodu dostawczego była bezpieczna, jej długość powinna odpowiadać wysokości załadunku – od podłogi Twojego auta do ziemi. To daje pewność, że stopa rampy leży równo z nawierzchnią i oczywiście ułatwia załadunek. Co więcej, jeśli wybierzesz rampę dla furgonetki, która nie nadaje się do tego celu, możesz stracić gwarancję. To ważne, aby przed zakupem zapoznać się z wymaganiami technicznymi danego sprzętu dla też z zapisami gwarancji. 

Ładowność

Rampy do samochodów dostawczych muszą być w stanie udźwignąć ciężar ładowanego sprzętu. Możliwości wahają się od 300 kg do 1500 kg. Jeśli przeciążysz rampę, może ona ulec uszkodzeniu i złamać się, a tym samym spowodować wypadek i być przyczyną poważnych obrażeń.

Przechowywanie i transport

Wybór odpowiedniej rampy jest w dużym stopniu uzależniony od przestrzeni dostępnej do jej przechowywania, kiedy nie jest używana. Potrzebujesz rampy, która zmieści się w tylnej części Twojego samochodu. Na szczęście istnieją różne rozmiary i style ramp do wyboru. Dzięki temu możesz rozwiązać potencjalne problemy.

Jeśli potrzebujesz długiej rampy, najlepszą opcją będzie rampa składana. Zajmują one jednak więcej miejsca na szerokość w Twojej furgonetce. Dobrze zaprojektowane regały i półki rozwiązują ten problem. Krótsze rampy można łatwo wsunąć do dedykowanych regałów. Jeśli podnosisz ciężkie towary, lepszy pomysłem mogą okazać się rampy kanałowe. Są one solidne i wytrzymałe, ale również kompaktowe, więc można je wygodnie przechowywać. 

Rampa do samochodu dostawczego – instalacja

Jeśli używasz rampy regularnie, może warto rozważyć instalację rampy stałej. Są one wygodną alternatywą dla zdejmowanych ramp, które przechowujesz w tylnej części swojego samochodu dostawczego. Jest to niezwykle wygodne i praktyczne, bowiem rampa do samochodu dostawczego jest zawsze pod ręką.  Wszystko, co musisz zrobić, to wyciągnąć ją, a następnie schować z powrotem. Dostępne opcje to ciężkie rampy, skręcone rampy składane i standardowe rampy składane. Konstrukcje te są również uniwersalne, więc nie wymagają żadnych modyfikacji.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Jeśli instalacja wbudowanej rampy zamiast zdejmowanej rampy jest twoją preferencją, istnieje kilka innych rzeczy do rozważenia. Niezwykle istotny jest łatwy montaż konstrukcji i możliwość dostosowania do każdego pojazdu użytkowego.

Każda rampa do samochodu dostawczego, jaką oferujemy w Tecnolam, są produkowane w najwyższej klasie, spełniają wymogi bezpieczeństwa drogowego CE i przepisów budowlanych oraz posiadają gwarancję na 36 miesięcy. Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z nami już dziś!